Category: LIBRA&IDE

1 2 3 6 10 / 56 POSTS
Ndahen çmimet në Panairin e Librit, Betim Muço shpallet autori i vitit

Ndahen çmimet në Panairin e Librit, Betim Muço shpallet autori i vitit

Një ditë para përfundimit të Panairit të Librit, një juri e përbërë nga personalitete të letrave shqipe vlerësoi me çmime shtëpi botuese, shkrimtar dh ...
Botuesi i pavarur, Sazan Guri me stendën e tij në panair

Botuesi i pavarur, Sazan Guri me stendën e tij në panair

Një stendë për një botues, a ka qenë pikërisht kjo ideja e Prof. Sazan Gurit?  Me sa duket atij i pëlqen të dali gjithmonë të jetë i pavarur, ...
Në panair jo vetëm libra, por edhe parulla. Çfarë kërkojnë botuesit nga shteti

Në panair jo vetëm libra, por edhe parulla. Çfarë kërkojnë botuesit nga shteti

Një vështrim i shpejt mbi ambientin e Pallatit të Kongreseve ku për  pesë ditë me radhë do të zhvillohet Panairi i Librit, vihet re se nuk është ...
Panairi i Librit kushtuar fëmijëve, Denata Toçe tregon për risitë

Panairi i Librit kushtuar fëmijëve, Denata Toçe tregon për risitë

Dita e dytë e panairit të librit në Tiranë duket se i është kushtuar kryesisht fëmijëve. Në çdo stendë shikon një grup fëmijësh të shoqëruar nga mësue ...
Çelet Panairi i Librit në Tiranë, 97 shtëpi botuese pjesë e eventit kulturor

Çelet Panairi i Librit në Tiranë, 97 shtëpi botuese pjesë e eventit kulturor

Ka nisur Panairi i 20 i Librit në Tiranë, një ngjarje e rëndësishme kulturore për botën shqiptare, që ka si objekt paraqitjen e botimeve më të mira të ...
Romani i ri i Saimir Muzhakës: Mes dëshirës së prindërve për moslargimin e fëmijëve, dhe ëndrrave të të rinjve

Romani i ri i Saimir Muzhakës: Mes dëshirës së prindërve për moslargimin e fëmijëve, dhe ëndrrave të të rinjve

Gazetari Saimir Muzhaka ka hedhur në treg romanin e tij të ri me titull “Qyteti  plak”, i cili pritet të gjendet në Panairin e Librit që do të zh ...
Alarmi i botuesve në prag të panairit të 20-të të librit, si ka ndryshuar tirazhi dhe trendet

Alarmi i botuesve në prag të panairit të 20-të të librit, si ka ndryshuar tirazhi dhe trendet

Botuesit sivjet janë tkurrur, janë më të varfër; ka pak tituj të rinj, por janë më cilësore. Ky është raporti se si vjen në edicionin e saj të 20-të e ...
Dalin ‘Sekretet e Luftës’, libri i Erald Kaprit që zbardh të panjohurat historike

Dalin ‘Sekretet e Luftës’, libri i Erald Kaprit që zbardh të panjohurat historike

Gazetari dhe studiuesi Erald Kapri promovoi dje librin Sekretet e Luftës, Shqipëria tjetër në dokumentet britanike, një botim që zbardh dokumente të p ...
Tri ditë me Gabon

Tri ditë me Gabon

nga Silvana Paternostro   Dimër, 1996 I shqetësuar për atë që po ndodhte në gazetarinë latino- amerikane, Gabriel Garsia Markes (Gabriel Gar ...
Odet “Carpe Diem” për dashurinë të Preç Zogajt

Odet “Carpe Diem” për dashurinë të Preç Zogajt

Nga Gëzim Basha Përzgjedhja In Love, si thuajse krejt poezia e Preç Zogajt, është një koleksion odesh moderne, ku klasi teknik, efektet poetike dhe ...
1 2 3 6 10 / 56 POSTS
error: Content is protected !!