Presidenti Erdogan arrin në Athinë, mbrohet nga forca të shumta sigurie - Politiko.al

Presidenti Erdogan arrin në Athinë, mbrohet nga forca të shumta sigurie

Presidenti Erdogan arrin në Athinë, mbrohet nga forca të shumta sigurie

Historike është vizita e presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan në Greqi. Erdogan ka mbërritur në Athinë mëngjesin e sotëm, ku në vizitën e tij 2 ditore do të zhvillojë takime me krerët më të lartë të vendit. Për mbrojtjen e tij janë vënë në shërbim 200 truproja si dhe  2800 officerë.

Erdogana është ftuar nga homologu i tij grek Prokopis Pavlopoulos, të cilin do ta takojë rreth orës 12:00, pasi të vendosë një kurorë me lule në monumentin e “Ushtarit të panjohur” para Parlamentit grek.

Më pas, rreth orës 13:30 ai do të takohet me kryeministrin Tsipras, me të cilin do të mbajnë edhe një konferencë të përbashkët shtypi pak para orës 15:00.

 “Kjo vizitë është një mundësi për të bërë hapa përpara në miqësinë midis dy vendeve”, ka deklaruar kryeministri Tsipras.

Qeveria greke synon në këtë vizitë të presidentit turk të mbajë të hapura urat e komunikimit me fqinjin e saj, duke marrë edhe një rol negociues midis Turqisë dhe BE-së, në një periudhë kur shumë qeveri europiane shprehen kundër integrimit të Ankarasë në BE.

 Gjithashtu, Athina kërkon përveç zgjidhjes së çështjes qipriote, edhe një bashkëpunim të ngushtë për krizën e refugjatëve, si dhe për marrëdhëniet ekonomike.

 Programi i presidentit turk përmban edhe takimin me udhëheqësin e opozitës, Mitsotakis, si dhe një darkë zyrtare mbrëmjen e së enjtes nga homologu i tij grek Pavlopoulos. Të premten, Erdogan viziton krahinën verilindore të Trakës, ku jeton pakica myslimane në Greqi.

COMMENTS

error: Content is protected !!