Lëkundje në mbarë botën, tërmeti 5 ballësh godet Zelandën e Re - Politiko.al

Lëkundje në mbarë botën, tërmeti 5 ballësh godet Zelandën e Re

Lëkundje në mbarë botën, tërmeti 5 ballësh godet Zelandën e Re

Tërmete të herë pas hershme po ndihen në të gjithë botën. Vetëm pak minuta më parë Zelanda e Re është goditur nga një tërmet 5 ballësh të shkallës Rihter.

Tërmeti e kishte epiqendrën 15 km në juglindje të Nelson, në një thellësi prej 74 km, sipas Geonet.

Lëkundjet janë ndjerë në ishuj e veriut dhe jugut. Nga tërmeti janë shkakatuar dëme të shumta materiale si dhe janë çarë rrugët.

Kujtojmë që dhe në Shqipëri ka disa zona sizmike, ku tërmeti i fundit ishte ai i regjistruar në Kukës dhe Korçë ditë më parë. 

 

 

 

 

 

 

COMMENTS

error: Content is protected !!